Nowości część 2

Lektury do klas I - III oraz kilka innych nowości

Biblioteka wzbogaciła się o kolejne książki. Tym razem odświeżono pozycje z kanonu lektur do klas młodszych.

A. Cz. Centkiewiczowie - "Zaczarowana zagroda", "Anaruk, chłopiec z Grenlandii"

H. Ch. Andersen - "Królowa Śniegu", "Dziecię elfów"

M. Jaworczakowa - "Jacek, Wacek i Pankracek"

M. Kruger - "Karolcia"

J. Duszyńska - "Cudaczek wyśmiewaczek"

J. Brzechwa - "Brzechwa dzieciom"

Cz. Janczarski - "Jak Wojtek został strażakiem"

J. Grabowski - "Puc, Bursztyn i goście"

Mali miłośnicy historii powinni sięgnąć po książkę Iwony Chmielewskiej pt. "Pamiętnik Blumki". Autorka w przystępny sposób snuje opowieść o kilku podopiecznych Janusz Korczaka. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Warto przeczytać!

"Niedokończony eliksir nieśmiertelności" Katarzyny Majgier polecam nieco starszym czytelnikom. Ta powieść otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat…

"Powrót do tajemniczego ogrodu" autorstwa Holly Webb chętnie przeczytają - mam nadzieję - ci, którzy już zetknęli się z książkami tej autorki (cała seria znajduje się w bibliotece) lub czytali ponadczasową powieść F.H. Burnett "Tajemniczy ogród".

Emmi - główna bohaterka przenosi się do posiadłości pod Londynem. Ptaszek zaprowadza ją do tajemniczego ogrodu. Dziewczynka odkrywa także dziennik Mary Lennox, który staje się kluczem do zagadkowej przeszłości starego domu.

Czytaliście już "Króla Maciusia Pierwszego"? Jeśli tak, to pora na kolejną część z tej serii. Tym razem z Maciusiem spotkacie się na kartach powieści "Król Maciuś na wyspie bezludnej" Janusza Korczaka.

"Sto Bajek" Jana Brzechwy powinni znać wszyscy... Jeśli ktoś jeszcze nie czytał tych zabawnych wierszyków, to najwyższa pora przyjść do biblioteki.

Pamiętajcie: "Kto czyta, nie błądzi" :)