Joanna Papuzińska "Asiunia"

Historia małej Asi, dla której wojna zaczęła się tuż po piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z obcego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Książka wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Świat Ogromnych"

Kolejna - najnowsza część serii  "Magiczne drzewo". Tym razem czwórka przyjaciół i ich gadający pies przenoszą się do Świata Ogromnych, by odnaleźć zaginionego przed laty Alika.

Życie w tym odległym świecie nie różniłoby się wiele od naszego ziemskiego, gdyby nie rozmiar mieszkańców - XXXL. W jaki sposób udało się odbyć dzieciom tę niezwykłą podróż, dowiecie się sięgając po powieść Andrzeja Maleszki.

Roald Dahl "Matylda"

To wzruszająca opowieść o dziewczynce, która musiała walczyć o swe szczęście. Chociaż była bardzo zdolna, nie znalazła zrozumienia wśród najbliższych. Jednak dzięki swym niezwykłym umiejętnościom pomogła nie tylko sobie, ale także osobie, którą najbardziej kochała.

Emilia Kierś "Rzeka"

Kilian wyrusza w świat, by odszukać ojca, który -mimo że wojna się skończyła - nie powrócił do domu. Droga nie jest prosta i szukanie śladów zaginionego trudne. Młody chłopak okazuje się łatwowierny i wdaje się w niewłaściwe towarzystwo. Czy uda mu się odnaleźć tatę i wrócić do domu? Jak ważne są wartości, które przekazywane są nam w rodzinie?

Książkę polecam szczególnie uczniom klas starszych.

Małgorzata Musierowicz "Wnuczka do orzechów"

Miłośników powieści Musierowicz pewnie nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po kolejną powieść z cyklu "Jeżycjada". Są jednak tacy, którzy nie odkryli jeszcze twórczości tej współczesnej polskiej pisarki. "Wnuczka do orzechów" to historia Doroty i ... jej pierwszej miłości. Akcja rozpoczyna się w wakacje, gdy dziewczyna wraca do domu przez las. Ratuje turystkę, która po upadku z mostu straciła przytomność. Znajomość 40-letniej kobiety z nastolatką przeradza się w przyjaźń. Ida - bo to ona jest uratowaną poznanianką - stara się skojarzyć Dorotę z siostrzeńcem - Ignasiem. Czy jej się to uda? Przeczytajcie sami.

Barbara Kosmowska "Panna Foch"

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie nie jest zadowolona. Wydaje jej się, że przez to straciła przyjaciółkę i Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. W dodatku życie komplikują jej czteroletnie bliźniaki, rozumiejące wszystko dosłownie...

Panna Foch wkrótce jednak odkrywa, że pierwsze wrażenie bywa błędne, a poza Warszawą istnieje świat i to nawet piękniejszy, z autentycznymi ludźmi - skromnymi i odpowiedzialnymi. Może istnieć świat poza modą i wirtualnymi kntaktami. Realny świat z wrażliwymi rówieśnikami, którzy mogą stać się przyjaciółmi na całe życie.