Dzień Zdrowia - analiza składu ciała

Szanowni Rodzice!

18 maja w czwartek, po raz kolejny będziemy obchodzić "Dzień Zdrowia". W tym roku będzie on szczególny, ponieważ nasza szkoła nawiązała współpracę z Akademią Nauk Stosowanych (kiedyś PWSZ) z Nowego Sącza. Będziemy gościć wykładowcę i wybitnego specjalistę z dziedziny dietetyki i nauki o zdrowiu, wraz z Jego studentami. Uczniowie w formie konkursu będą przygotowywali "batony mocy", czyli słodkie przekąski bez polepszaczy, chemii, tylko z naturalnych składników.

Najważniejszym punktem obchodów "Dnia Zrowia", będzie możliwość bezpłatnej (standardowa cena usługi: ok 200- 250 zł) analizy składu ciała za pomocą profesjonalnego sprzętu. Uczniowie, po analizie otrzymają wydruk, który możecie Państwo skonsultować za darmo z pracownikami naukowymi. Badanie wykaże m.in.: ilość tkanki tłuszczowej na zewnątrz organizmu (w tkance podskórnej) oraz stłuszczenie ogranów wewnętrznych (zapobieganie nadwadze, otyłości, miażdżycy, chorobom ukł. krwionośnego), zmineralizowanie kości (odwapnienie, nadmierna łamliwość, wszesna osteoporoza), ilość wody w organiźmie (odwodnienie, osłabienie, drżenia, zaburzenia ukł. nerwowego) itp.

Wiem dobrze, jak bardzo zależy Wam na zdrowiu dzieci, dlatego bardzo się cieszę z możliwości przeprowadzenia tych darmowych badań. Jak do każdego badania, tu również potrzebna jest Wasza zgoda.

Dzieci otrzymają ją jutro, proszę o niezwłoczne oddanie jej wychowawcom w celach organizacyjnych. Badanie będzie przeprowadzone w specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu, dyskretnie i anonimowo.

Poniżej wkejam dokładną informację z ANS na temat Dnia Zdrowia.

W razie pytań proszę o kontakt: 607401164, lub do wychowawców.

Agnieszka Mężyk

Szanowni Państwo - Rodzice oraz Dzieci w wieku szkolnym!

W Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej organizowany będzie DZIEŃ ZDROWIA pod hasłem „Batony Mocy”. Wydarzenie odbędzie się 18 maja 2023 roku i ma na celu promowanie podstaw związanych ze zdrowiem oraz zachowaniami żywieniowymi.

W programie wydarzenia zaplanowane zostały zawody kulinarne polegające na przygotowaniu zdrowych batonów jako formy zdrowej przekąski. W ramach zadania uczniowie będą również obliczać wartość odżywczą samodzielnie wykonanych przekąsek. Nad przebiegiem wydarzenia czuwać będą studenci oraz nauczyciele akademiccy z Katedry Dietetyki, Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

W ramach zaplanowanego wydarzenia możliwe będzie wykonanie bezpłatnej analizy składu ciała z wykorzystaniem analizatora InBody 770 wraz z omówieniem otrzymanych wyników. Analizator wykorzystuje zjawisko bioimpedancji elektrycznej- jest to bezbolesna metoda oceny składu ciała która trwa około 60 sekund. Proponowane badanie składu ciała nie narusza ciągłości tkanek i jest w pełni bezpieczne, dla uczestnika badania. Wyniki analizy wskazują m.in. na zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej, zawartości wody oraz innych komponentów wskazujących na stan zdrowia uczestnika badania. Badanie polega na wejściu na analizator w bosych stopach oraz trzymaniu podczas badania specjalnych uchwytów, w których umieszczone są elektrody. Badany nie powinien mieć na sobie metalowych elementów. Przeciwskazaniem do udziału w badaniu jest rozrusznik serca lub wszczepione elementy metalowe w ciele.

Dziecko po analizie otrzyma kompletny wydruk informacyjny z uwzględnieniem siatek centylowych według których ocenia się osoby do 18 roku życia. Podczas odbioru dziecka ze szkoły będzie również możliwość skonsultowania otrzymanych wyników ze studentami kierunku dietetyka. Badanie jest w pełni anonimowe a uzyskane informacje objęte są tajemnicą zawodową i nie będą wykorzystywane do innych celów niż naukowe. Każda osoba zostanie zakodowana i będzie posiadać własny numer identyfikacyjny (ID), a kody znane będą jedynie osobom prowadzącym badanie, co zapewnia ochronę danych osobowych w myśl aktualnych przepisów RODO.

Jeżeli wyraża Pani/Pan zgodę na udział w powyższym badaniu bardzo proszę o podpisanie załączonego oświadczenia dotyczącego Państwa oraz Dziecka (w przypadku osób niepełnoletnich zawsze wymagany jest podpis Rodzica).

Wszelkie wątpliwości i zapytania dotyczące badania proszę kierować do organizatorów w dniu wydarzenia.