Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

Co roku 13 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych. W ramach podejmowanych działań z projektu „Każdy inny – wszyscy równi” w listopadzie, uczniowie klasy 3, 4 oraz zerówki brali udział w zajęciach tematycznych i zadaniach praktycznych. Mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami związanymi z niepełnosprawnością wzrokową. Uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny, pt. „N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, następnie odpowiadali na pytania nauczyciela w oparciu o film. W kolejnej części zajęć brali udział w zadaniach praktycznych, których celem było ukazanie trudności z jakimi spotykają się osoby niewidome w życiu codziennym. Bez używania wzroku starali się odgadnąć przedmiot umieszczony w skrzynce, grali w sensoryczne memory dotykowe wyszukując dwa takie same kartoniki oraz próbowali ułożyć układankę. Uczniowie poznali również alfabet Braile’a, który jest głównym narzędziem komunikacji osób niewidomych i przygotowali wypukłą książeczkę wyklejając plasteliną litery alfabetu. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, byli zaciekawieni tematem. Zgodnie stwierdzili, że życie bez wzroku jest bardzo trudne i niezwykle ważne jest niesienie pomocy niewidomym w sytuacjach kiedy tego potrzebują.