OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO – SPOŁECZNY „ KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI”

W ramach realizacji projektu nasza szkoła przystąpiła do akcji uświadamiającej #kochamsłyszeć. W szkole zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, których celem było:

- poznanie funkcjonowania oraz znaczenia zmysłu słuchu;

- uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób z wadą słuchu w tym dzieci;

- zapoznanie uczniów z aparatami oraz implantami słuchowymi;

- poznanie podstawowych znaków PJM (Polskiego Języka Migowego) przydatnych do komunikacji z osobami Niesłyszącymi oraz daktylografii czyli zbioru znaków migowych odpowiadających poszczególnym literom alfabetu (alfabet palcowy).

Najmłodsi uczniowie brali udział w zabawach ruchowych. Ich zadaniem było przywitanie kolegów bez użycia słów, za pomocą gestów. Kolejno dzieci poznały znaczenie zmysłu słuchu, obejrzały filmik edukacyjny obrazujący trudności osób niesłyszących, dowiedziały się w jaki sposób komunikują się te osoby oraz jak można im pomóc. Poznały również budowę aparatów i implantów słuchowych, a także litery alfabetu. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne, które zostały zawieszone na korytarzu szkolnym. W ramach akcji powstała również gazetka tematyczna.

Uczniowie klas starszych uczyli się zwrotów i słów w PJM. Wspólnie nauczyli się migać piosenkę „rumiane jabłuszko”. Ósmoklasiści poznali daktylografię – nauczyli się znaków liter alfabetu, dzięki którym potrafili „literować” swoje imiona oraz wybrane słowa. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach. Aktywnie i z dużym zainteresowaniem w nich uczestniczyli oraz chętnie wykonywali proponowane zadania.

NA GÓRĘ