Udział uczniów kl. VII i VIII w Małopolskiej Nocy Naukowców

30 września uczniowie kl. VII i VIII wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Odwiedzili Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, czyli mały szpital wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę oraz inteligentne, mówiące fantomy symulujące choroby. Znajdują się w nim: gabinety lekarskie z pełnym wyposażeniem, sala intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy wraz z karetką i sala dla chorych, gdzie studenci pielęgniarstwa uczą się opieki nad pacjentami.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych w szpitalnym oddziale ratunkowym, podczas których dowiedziała się jak użyć defibrylatora AED, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na osobie dorosłej, ale także i na dziecku, jak zachować się w przypadku zadławienia oraz jak prawidłowo zakładać opatrunki. Uczniowie zapoznali się również z wyposażeniem karetki pogotowia i mogli zasiąść za jej kierownicą. Kolejnym interesującym sprzętem, który mieli możliwość obejrzeć był stół anatomiczny 3D – nowoczesny, zaawansowany technologicznie system wizualizacji anatomii przeznaczony do celów edukacyjnych. Górna płaszczyzna stołu to ogromny dotykowy ekran wielkości człowieka, który może stać w pionie jak i leżeć w poziomie. Dotykając go można dowolnie obracać modele, przecinać je w dowolnej płaszczyźnie, powiększać określone fragmenty, dodawać lub usuwać poszczególne organy lub układy – np. krwionośny czy nerwowy.

Dzięki tej wycieczce młodzież szczegółowo zapoznała się z zawodem ratownika medycznego, pielęgniarki i położnej. Była to dla nich ogromna dawka praktycznej wiedzy.