Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w Śródziemiu – wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie.

A wiecie dlaczego Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy 25 marca? To właśnie tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona, planującego przejąć władzę nad Śródziemiem.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas starszych, którzy zapoznali się już z lekturą „Hobbit, czyli tam i z powrotem” do udziału w konkursie krzyżówkowym pod tytułem „WĘDRÓWKA PEWNEGO HOBBITA”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki i podanie hasła.

W konkursie udział wzięli: Anna Gołyźniak, Kinga Wrona, Antonina Obrzut, Maria Obrzut, Milena Pietruch, Aleksandra Wrona, Aleksandra Wojciechowska, Amelia Studzińska, Sylwia Studzińska, Joanna Wolska, Jan Wrona. Konkurs okazał się dość trudny, ale prawdziwi fani literatury fantazy nie zawiedli. Oto lista zwycięzców:

1 MIEJSCE – JAN WRONA – 59 PUNKTÓW

2 MIEJSCE – ANNA GOŁYŹNIAK – 46 PUNKTÓW

3 MIEJSCE – KINGA WRONA – 36 PUNKTÓW

Spośród wszystkich uczestników tylko Janek znał odpowiedź na prawie wszystkie pytania i jako jedyny podał prawidłowe hasło. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki, a zwycięzcy dodatkowo drobne upominki. Wszystkim gratulujemy!