Przerwa na czytanie

Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem akcji była:

• promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
  • integracja środowiska lokalnego,
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe,
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W naszej szkole akcja odbyła się po raz pierwszy i miała miejsce 28 października 2021 r. na przerwie po 3 lekcji.  Tym samym znaleźliśmy się się w gronie 1400 placówek bijących rekord w czytaniu na przerwie. Uczniowie i nauczyciele przynieśli sobie ulubioną książkę z domu lub wypożyczyli coś ciekawego z biblioteki. Na korytarz wyszli z  książką, znaleźli sobie odpowiednie miejsce i pozycję do czytania i czytali, czytali i czytali! Niektórzy tak byli pochłonięci, że nie usłyszeli dzwonka na kolejną lekcję. Byli i tacy, którzy z chęcią wrócili do przerwanej lektury na kolejnych przerwach. Uczniowie wymieniali się opiniami, polecali koleżankom i kolegom swoje książki, proponowali wymianę. Nauczyciele nie mogli się napatrzyć na ten miły ich sercu widok. W naszej szkole łącznie czytały 132 osoby. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą rekord zostanie pobity, a przekonamy się o tym 8 grudnia 2021 r. – wtedy organizator po zebraniu wszystkich sprawozdań podsumuje całą akcję i poda wyniki.

Dziękujemy, że tworzyliście z nami tak wspaniałe wydarzenie.

Organizator akcji:
Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim