Zasady funkcjonowania zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz konsultacji dla uczniów kl. VIII w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej Wsi w czasie epidemii koronawirusa COVID

 Zgodnie z informacją MEN od dnia 25 maja br. przywraca się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymuje się tym samym obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach (jeżeli co najmniej 50% rodziców zadeklaruje powrót dziecka do szkoły, w szkole będą odbywać się zajęcia dydaktyczne).

Natomiast dla uczniów klas VIII organizuje się  nieobowiązkowe konsultacje. Dyrektor Szkoły poda wymiar konsultacji, który zostanie uzależniony od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Ich harmonogram i organizację ustali dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami.

Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami i jeżeli Państwo zdecydujecie wysłać dziecko  do szkoły należy skontaktować się z dyrektorem telefonicznie.

 

 Procedury – postępowania w czasie udzielania konsultacji uczniom

  1. Od 25 maja br. umożliwiamy konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej.
  2. Konsultacje dla uczniów kl. VIII będą odbywać się w sali nr 14
  3. Grupa nie może liczyć więcej niż 12 osób.
  4. Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.
  5. Konsultacje odbywać się będą  w  salach lekcyjnych będących salami przydzielonymi klasom na początku roku szkolnego, z wyjątkiem klasy IV – konsultacje będą się odbywać w świetlicy szkolnej.
  6. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Powierzchnię każdej sali wylicza się   z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
  7. Z sali, w której przebywa grupa, zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są dokładnie czyszczone  lub dezynfekowane.
  8. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów  wynosi min. 1,5 m
    (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
  9. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
  10. Konsultacje będą odbywać się wg. ustalonego harmonogramu, który zostanie podany rodzicom i uczniom przez dziennik
  11. Rodzice zobowiązani są do bycia dostępnym pod zadeklarowanym numerem telefonu.
  12. Rodzic musi wyrazić   zgodę  na pomiar temperatury ciała ucznia w momencie wchodzenia do szkoły oraz  jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  13. W przypadku zaobserwowania przez  nauczycieli  niepokojących objawów chorobowych ucznia, rodzic zostanie w trybie natychmiastowym poinformowany telefonicznie i ma obowiązek niezwłocznie odebrać ucznia ze szkoły

 

Zasady korzystania z biblioteki

  1. Przed  wizytą w bibliotece każdy jest zobowiązany zastosować się do instrukcji wywieszonych przy drzwiach / dotyczących higieny rąk, dezynfekcji dłoni, sposobu zakładania i zdejmowania masek ochronnych/.
  2.  Na bieżąco odbywać się będzie wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcja klamek, klawiatury,  włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
  3. Ograniczona zostaje dostępność do zbiorów bibliotecznych.  W drzwiach ustawiona zostaje  ławka, która oddzieli czytelników od nauczyciela bibliotekarza i od zbiorów   w okresie kwarantanny.
  4. Przy stanowisku może przebywać tylko jedna osoba, kolejne powinny zachować odstęp co najmniej 2 metrów.
  5. Zwracający książki jest zobowiązany położyć je na ławce wraz z załączoną kartką zawierającą imię i nazwisko oddającego.
  6. Książki zwracane przez czytelników  bibliotekarz odkłada na 3 dni do wyznaczonego (niedostępnego dla czytelników) miejsca w celu kwarantanny, a wcześniej oznacza je datą zwrotu.
  7. Wypożyczane książki podaje bibliotekarz w rękawiczkach ochronnych lub po uprzedniej dezynfekcji rąk.
  8. W celu ograniczenia kontaktów wyznaczone zostają godziny dla uczniów poszczególnych klas i podane do wiadomości uczniów i rodziców.
  9. Uczniowie klasy 8 zobowiązani są do zwrotu wszystkich książek z biblioteki przed zakończeniem roku szkolnego.

Zasady obowiązujące nauczycieli

  1. Nauczyciele na spotkaniach wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
  2. Nauczyciele na zajęciach z uczniami mają obowiązek dopilnować, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.
  3. Nauczyciele informują uczniów, którzy przychodzą na konsultacje jakie podręczniki i materiały mają zabrać ze sobą  aby nie pożyczali ich od siebie w trakcie zajęć.
  4. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  5. Należy wietrzyć salę, w której odbywają sie konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
  6. Nauczyciele zwracają uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
  7. Nauczyciel po zakończeniu zajęć sprowadza uczniów z zachowaniem odstępu    i pojedynczo wpuszcza do szatni. Uczeń przebiera się opuszcza szatnię  i dopiero może zostać wpuszczony kolejny uczeń.
  8. Nauczyciele  stosują się do zasad:
  •  higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
  • higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce),
  •  konieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczek itp.) oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym szczególnie:
  • przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
  • po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
  • po usunięciu środków ochrony osobistej,

         9. Nie należy nosić biżuterii w szkole, – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk

         10. Na zajęcia obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, chyba , że zaistnieje sytuacja wyjątkowa.

 

Zasady obowiązujące ucznia

  1. Otrzymujesz możliwość konsultacji indywidualnych lub grupowych. Zapoznaj się z ich harmonogramem.
  2. Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  3. Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
  4. Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
  5. W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
  6. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce wodą z mydłem.
  7. Zasady korzystania z szatni.

            - do szatni wchodzimy pojedynczo,

            - obuwie ma być umieszczone w worku,

           - po wyjściu z szatni udajesz się do sali, w której będziesz miał zajęcia,                            

           - w sali lekcyjnej możesz zdjąć maseczkę.

         8. Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

        9. Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.

       10. Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.

        11. Jeżeli korzystasz z biblioteki szkolnej, wcześniej zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami wypożyczania książek .

       12. Na zajęciach obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u nauczycieli

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe  osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Do pracy z dziećmi nie będą angażowani  pracownicy/nauczyciele powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  3. Na pomieszczenie do odizolowania pracownika wskazującego objawy chorobowe zostaje wyznaczone odrębne pomieszczenie.
  4. Wszyscy pracownicy zobowiązani są  do zapoznania  się z procedurą  postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem oraz potrzebnymi numerami telefonów (SANEPiD, Organ Prowadzący  i Organ  Nadzorujący, służby medyczne).

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia  zakażenia COVID – 19

  1. Nauczyciele/pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Nowym Sączu oraz powiadomić Dyrektora.  W razie pogarszania się  stanu zdrowia zadzwonić  na pogotowie (999 lub 112) i poinformować, że mogą być zakażeni  koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u nauczyciela/pracownika  niepokojących objawów sugerujących zakażenie Dyrektor niezwłocznie  odsuwa go od pracy.  Jeżeli niepokojące objawy  występują u nauczyciela  wstrzymuje również przyjmowanie uczniów do szkoły. Obowiązkowo powiadamia  Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Nowym Sączu,   Organ Prowadzący, Organ Nadzorujący szkołę,
  3. a nauczyciel/pracownik stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
  4. Obszar, w którym poruszał  się i przebywał w/w nauczyciel/pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
  5. Należy stosować się ściśle do zaleceń SANEPiD- u przy ustalaniu wdrażania dodatkowych procedur w konkretnym przypadku.
  6. Należy przygotować listę osób przebywających  w tym samym czasie z osobą podejrzaną o zakażenie  zaleca się im stosowanie do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  7. Zawsze w przypadku wątpliwości należy się zwrócić do SANEPiD-u w celu konsultacji lub uzyskania porady

 

 

NA GÓRĘ