Procedury postępowania w czasie zajęć opiekuńczych z elementami zajęć dydaktycznych z uczniami kl. I-III - szkoła podstawowa oraz zasady dla uczniów odbywających zajęcia rewalidacyjne.

Procedury postępowania w czasie zajęć opiekuńczych z elementami zajęć dydaktycznych  z uczniami kl. I-III - szkoła podstawowa  oraz  zasady dla uczniów odbywających zajęcia rewalidacyjne.

  1. Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
  2. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.
  3.  Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
  4. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  5. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
  6. Z sali, w której przebywa grupa, zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są dokładnie czyszczone  lub dezynfekowane.
  7. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów  wynosi min. 1,5 m
    (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
  8. Uczeń zobowiązany jest do posiadania własnych przyborów i podręczników, które  w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniom nie wolno  wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  9. Nauczyciele informują uczniów, którzy przychodzą do szkoły i planowane są zajęcia dydaktyczne, jakie podręczniki i materiały mają zabrać ze sobą,  aby nie pożyczali ich od siebie w trakcie zajęć.
  10. Sale są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  11. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  12.  Uczniowie korzystają z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  13. Uczniom i nauczycielom nie wolno korzystać z telefonów komórkowych.
  14. Nauczyciel może skorzystać z telefonu komórkowego w wyjątkowej sytuacji.
  15. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć  jest regularnie czyszczony  z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości jest wyeliminowany z użytku przez opasanie taśmą budowlaną
  16. Aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami ustala się:

-  poszczególne grupy przychodzą do szkoły w odstępach 15-minutowych

- przerwy śródlekcyjne – każda grupa w innym czasie  (harmonogram przerw  dla grup)

- zajęcia na boisku szkolnym – każda grupa w innym czasie

17. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do lasu).

18. Uczniowi nie wolno zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawki, piłki itp.)

19. W celu uniknięcia stykania się większej ilości uczniów w szatni ustala się godziny przyjścia i opuszczania uczniów szkołę (harmonogram przychodzenia i opuszczania szkoły)

20. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

21. Rodzice nie mogą wchodzić z dziećmi do szkoły.

22. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

23. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.

24. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

25. Od 25.05.2020 uczniowie, którzy nie skończyli 13 lat mogą przychodzić do szkoły samodzielnie.

26. Rodzic musi udostępnić numer telefonu w celu szybkiej komunikacji.

27. Rodzic musi wydać  zgodę  na pomiar temperatury ciała ucznia w momencie wchodzenia do szkoły oraz  jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

28. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane  w odrębnym pomieszczeniu tj. gabinecie pielęgniarki i niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice/opiekunowie w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

 

 Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły obowiązuje dezynfekcja dłoni lub zakładanie rękawiczek ochronnych,  zakrywanie ust i nosa oraz nie przekraczanie obowiązujących stref przebywania.
  2. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły,   przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  3.  Prace porządkowe będą podlegać monitoringowi (rejestr czynności),   ze      szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal w których odbywają się zajęcia, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach                         i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
  4. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  5. Wszyscy pracownicy szkoły zostają zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
  6.  Kadra pedagogiczna i niepedagogiczna  stosuje się do zasad:
    1. higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
    2. higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce),

-       uwrażliwienie kadry na konieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczek itp.) oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym szczególnie:

a) przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,

b) po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,

c) po usunięciu środków ochrony osobistej,

7. Nie należy nosić biżuterii w szkole, – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk

8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.

9. Prowadzi się bieżącą dezynfekcję toalet.

 

Dezynfekcja pomocy dydaktycznych sprzętu

 1. Podczas mycia pomocy dydaktycznych i sprzętu w pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić przedmiot, dokładnie myjąc jego powierzchnię chusteczkami czyszczącymi lub wyszorować  wodą mydłem  i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Podczas mycia trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia i chropowate powierzchnie.

2. Przedmioty (zabawki i sprzęty) należy spryskać preparatem do dezynfekcji pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie opłukać wodą.

3. Należy ściśle przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wypisanych na używanych preparatach – ten czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych.   W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego. Po dezynfekcji każdy przedmiot należy opłukać wodą lub przetrzeć wilgotną ściereczką (zależy od używanego środka do dezynfekcji i zaleceń określonych przez producenta).

 

Czyszczenie sprzętów w na placu zabaw   i  na boisku szkolnym

 1. Pracownicy szkoły są zobowiązani do czyszczenia detergentem pod nazwą: FRENDI jeden raz dziennie wyznaczonego sprzętu na placu zabaw, na boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez dzieci/uczniów sprzętu.

2. W celu wyczyszczenia dużych zabawek / sprzętu z plastiku, metalu i drewna (w ogrodzie przedszkolnym / na boisku szkolnym) należy oczyścić powierzchnię przedmiotów wodą z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący).

 

Warunki bezpieczeństwa uczniów w budynku szkoły

 

1. Salę, w której organizuje się zajęcia, wietrzy się co najmniej raz na godzinę.

3. Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.

4. Dzieci często i regularnie myją ręce mydłem, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.

5. Nauczyciele organizują pokaz właściwego mycia rąk, przypominają o myciu rąk i dają przykład.

6. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.

7. Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.

8. Utrzymuje się w czystości ciągi komunikacyjne, dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki) i powierzchnie płaskie (blaty), klawiatury, włączniki.

9. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

10. Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren szkoły.

11. Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.

12. Po powrocie do budynku szkoły dzieci myją ręce.

13. Sprzęt na placu zabaw lub boisku czyści się regularnie z użyciem detergentu lub dezynfekuje.

 

Zasady obowiązujące podczas realizacji zajęć rewalidacyjnych.

 

  1. Od 18 maja br. w szkole  organizowanie są zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne dla uczniów niepełnosprawnych.
  2. Zajęcia są dobrowolne, a uczestnictwo w nich ucznia zależy od decyzji rodziców dziecka.
  3. W zajęciach nie mogą  uczestniczyć uczniowie oraz nauczyciel, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
  4. Na zajęciach informuje się ucznia, w sposób dostosowany do jego możliwości psychofizycznych, o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny oraz przekazuje  wskazówki Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższym zakresie.
  5. Zajęcia będą odbywać się z tym samym nauczycielem w salach do tego wyznaczonych.

 

Zasady zachowania na stołówce

 

Przy organizacji żywienia należy dodatkowo wprowadzić zasady szczególnej ostrożności:

  • w miarę możliwości zachować odległość 1,5 m. pomiędzy stanowiskami pracy    i stosować środki ochrony osobistej,
  • systematycznie dezynfekować powierzchnie i sprzęty,
  • utrzymywać wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców,
  •  korzystanie z posiłków musi być bezpieczne,
  • dzieci schodzą na posiłki małymi grupkami (nie więcej niż 12) na stołówkę,
  • posiłek podawany jest  na stoły   przez pomoc kuchenną, która nie kontaktuje się z uczniami,
  • po zjedzeniu posiłku uczniowie odchodzą ze stołówki,
  •  brudne naczynia po posiłkach zbiera  pomoc kuchenna,
  •  sprzątaczka myje i dezynfekuje blaty stołów i poręcze krzeseł, a sala jest wietrzona, po tych zabiegach może na stołówkę wchodzić kolejna grupa.
  1. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte z dodatkiem detergentu, i wyparzane min. 60°C
  2. Żywność nie jest zagrożeniem i nie powoduje zakażenia korona wirusem, jednak na      powierzchni produktów spożywczych mogą znajdować się bakterie i wirusy. Z tego względu zaleca się w celu dezynfekcji żywności jej mycie oraz poddawanie jej obróbce termicznej.
  3. Toreb i pudeł z zakupami, które dostarcza dostawca nie wolno kłaść na blacie kuchennym.
  4. Należy myć ręce przed kontaktem i po kontakcie z żywnością.
  5. Do lodówki nie wolno kłaść żywności, która nie została  umyta.
  6. Dostarczony suchy towar zostawiamy w wyznaczonym miejscu na kwarantannę tj. na 9 godzin.
  7. Większość towarów należy kupować w próżniowych opakowaniach  lub w puszkach by można je było łatwo umyć przy użyciu detergentów.
  8. Do lodówki należy włożyć tylko  produkty w umytych opakowaniach.
  9. Owoce należy również umyć przed umieszczeniem w magazynie.
  10. Blaty kuchenne, urządzeni i sprzęty należy myć wodą z detergentem.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu szkoły

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe  osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Do pracy z uczniami nie będą angażowani  pracownicy powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  3. Na pomieszczenie do odizolowania pracownika wskazującego objawy chorobowe zostaje wyznaczone odrębne pomieszczenie.
  4. Wszyscy pracownicy/nauczyciele zobowiązani są  do zapoznania  się z procedurą  postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem oraz potrzebnymi numerami telefonów (SANEPiD Organ Prowadzący   i Organ  Nadzorujący, służby medyczne.

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia  zakażenia COVID – 19

  1. Pracownicy/nauczyciele w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Nowym Sączu oraz powiadomić Dyrektora . W razie pogarszania się  stanu zdrowia zadzwonić  na pogotowie (999 lub 112) i poinformować, że mogą być zakażeni  koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika/nauczyciela  niepokojących objawów sugerujących zakażenie Dyrektor niezwłocznie  odsuwa go od pracy.  Jeżeli niepokojące objawy  występują u nauczyciela  wstrzymuje również przyjmowanie uczniów do szkoły. Obowiązkowo powiadamia  Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Nowy Sączu, Organ Prowadzący, Organ Nadzorujący, a pracownik/nauczyciel  stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
  3. Obszar, w którym poruszał  się i przebywał w/w pracownik/nauczyciel  poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
  4. Należy stosować się ściśle do zaleceń SANEPiD- u przy ustalaniu wdrażania dodatkowych procedur w konkretnym przypadku.
  5. Przygotowuje się listę osób przebywających  w tym samym czasie z osobą podejrzaną o zakażenie,  zaleca się im stosowanie do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  6. Zawsze w przypadku wątpliwości należy się zwrócić do SANEPiD-u w celu konsultacji lub uzyskania porady

 

NA GÓRĘ