Bezpieczny Internet

10 rad dla rodziców

  1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotkać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
  4. Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, by dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
  5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).
  6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach przeznaczonych dla dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach.
  7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontrolnego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl)
  8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
  9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pomocą Internetu.
  10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.
  • 21% dzieci doświadcza poniżania, ośmieszania i upokarzania;
  • 16% dzieci doświadcza straszenia i szantażowana;
  • 57% osób w wieku 12 – 17 lat była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli.
  • 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub telefonów komórkowych kompromitujących je materiałów.

Źródło: badania przeprowadzone przez Gemius S.A. dla Fundacji Dzieci Niczyje na początku 2007 r.


Co robić, żeby przeciwdziałać cyberprzemocy?

1. Ustawcie komputer w ogólnie dostępnym miejscu, żeby mieć kontrolę nad dzieckiem korzystającym z Internetu.
2. Rozmawiające regularnie z dzieckiem o tym, co robi w Internecie i w jaki sposób korzysta z telefonu komórkowego. Ustalcie zasady korzystania z sieci i poinformujcie dziecko o tym, czym jest cyberprzemoc.
3. Poinformujcie dziecko, że przemoc w Sieci jest krzywdząca i niedopuszczalna i że działania takie mogą mieć poważne konsekwencje, a anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
4. Powiedzcie dziecku, że kiedy padnie ofiarą przemocy musi was o tym poinformować i że może zawsze liczyć na waszą pomoc.
5. Proście, aby dziecko informowało was również o przypadkach cyberprzemocy, nawet jeśli go nie dotyczą i nie pozostawajcie wobec takich przypadków obojętni.

Przydatne linki:

NA GÓRĘ